×
جدیدترین خبرها

یاداشت/ لیلی تقربی
واکاوی جنایات جنگی در منازعات بین المللی و داخلی

 • کد نوشته: 2027
 • ۲۶ آبان
 • ۰
 • یکی از جنایات بین المللی قابل رسیدگی در دادگاه بین المللی کیفری، جنایات جنگی است. جنایات جنگی در دو بستر منازعات بین المللی و منازعات داخلی رخ می دهند، اما علی رغم تشابه در ماهیت شاهد آن هستیم که برخی جنایات جنگی صرفا در منازعات بین المللی جرم انگاری شده و ارتکاب آنها در منازعات داخلی جنایت جنگی محسوب نمی شود.
  واکاوی جنایات جنگی در منازعات بین المللی و داخلی

  گروه دادبان عدالت_لیلی تقربی پژوهشگر حقوق؛ یکی از جنایات بین المللی قابل رسیدگی در دادگاه بین المللی کیفری، جنایات جنگی است. جنایات جنگی در دو بستر منازعات بین المللی و منازعات داخلی رخ می دهند، اما علی رغم تشابه در ماهیت شاهد آن هستیم که برخی جنایات جنگی صرفا در منازعات بین المللی جرم انگاری شده و ارتکاب آنها در منازعات داخلی جنایت جنگی محسوب نمی شود.

  برخی از جنایات جنگی صرفا بین المللی عبارتند از: اجبار به خدمت به دشمن، تبعید یا انتقال یا حبس غیرقانونی، حمله به غیرنظامیان، ایراد صدمه به محیط زیست، حمله به مناطق بی دفاع، کشتن فرد ناتوان، استفاده نادرست از نشان ها، اعلان لغو حقوق اتباع طرف مخاصمه، سپر انسانی کردن غیر نظامیان، گرسنگی دادن و استفاده از برخی سلاح های نامتعارف.

  از مهمترین تمایزات میان جنایات جنگی در منازعات بین المللی و داخلی می‌توان به تاثیر پذیری اساسنامه رم از کنوانسیون های چهارگانه۱۹۴۹ ژنو و پروتکل-های الحاقی آن از یک سو و نگاه سیاسی و حاکمیتی دول برای محدود کردن صلاحیت دیوان اشاره نمود.

  به عبارتی جنایات جنگی در اساسنامه دیوان کیفری یوگسلاوی سابق به عنوان جرم اصلى علیه جامعه جهانی جرم انگاری شده بود. جنایات جنگی مندرج در اساسنامه دیوان کیفری بین المللی به چهار گروه اصلی تقسیم میشوند. ماده ۸ اساسنامه مذکور جنایات جنگی را این چنین بیان میکند:

  ۱.نقض های فاحش کنوانسیون های ژنو علیه اشخاص یا اموال مورد حمایت از قبیل قتل عمد، شکنجه یا رفتار غیرانسانی، تخریب اموال و بدرفتاری با اسیران جنگی.
  ۲. دیگر نقض های فاحش قوانین و عرف های مسلم و حاکم بر درگیری های مسلحانه بین المللی در چارچوب تثبیت شده حقوق بین الملل.
  ۳ .نقض فاحش مفاد ماده مشترک کنوانسیون های چهارگانه ژنو در درگیری های مسلحانه غیر بین المللی.

  ۴. دیگر تخلفات جدی از قوانین و عرف های ناظر بر درگیری های مسلحانه فاقد خصیصه بین المللی در چارچوب شناخته شده حقوق بین الملل.

  از آنجا که در کلیه جنایات احصا شده بین المللی فرض معاونت قابل تصور است، در جنایات متعدد جنگی نیز معاونت تحقق پذیر است.

  انتخای پیام/

  امتیاز به نوشته

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *