×
جدیدترین خبرها

در سالروز استقلال کانون وکلا مطرح شد؛
رئیس کل دادگستری استان تهران: وکیل رقیب قاضی نیست/ وکالت اجباری در دستگاه قضا باید نهادینه شود

 • کد نوشته: 2348
 • ۸ اسفند
 • ۰
 • رئیس‌کل دادگستری استان تهران در آیین هفتاد و یکمین سالروز استقلال کانون وکلای دادگستری، گفت: وکیل نه در مقابل قاضی و نه رقیب قاضی است؛ بلکه دستیار قاضی است و با کمک وکیل است که حکم عادلانه و صحیح به ارمغان می‌آید.
  رئیس کل دادگستری استان تهران: وکیل رقیب قاضی نیست/ وکالت اجباری در دستگاه قضا باید نهادینه شود

  به گزارش گروه دادبان عدالت به نقل از میزان، علی القاصی، رئیس‌کل دادگستری استان تهران در آیین هفتاد و یکمین سالروز استقلال کانون وکلای دادگستری ضمن گرامی‌داشت ولادت با سعادت حضرت ولیعصر (عج) و روز وکیل مدافع، گفت: درباره نهاد وکالت سخن فراوان گفته شده و مجموعه وکلا به‌عنوان قشر نخبه و فرهیختگان جامعه از جایگاه و شان اجتماعی بالایی برخوردار هستند.

  رئیس‌کل دادگستری استان تهران با اشاره به نقش مهم و اثرگذار وکلا در «اجرای عدالت» و «احقاق حق»، عنوان کرد: همواره زمانی که از قاضی سخن گفته می‌شود، وکیل نیز به ذهن متبادر می‌شود و علت این است که ماموریت مشترک وکیل و قاضی احقاق حق و اجرای عدالت است.

  وی با تاکید بر این گزاره که وکیل هم‌شان قاضی است و قانون نیز برای وکیل همان شانی را پیش‌بینی کرده که برای قاضی پیش‌بینی کرده است، اظهار کرد: اینکه بعضا در جلسات و محاورات گفته می‌شود وکیل در مقابل قاضی قرار دارد به نظر عبارت درستی نیست؛ چراکه وکیل نه در مقابل قاضی و نه رقیب قاضی است؛ بلکه دستیار قاضی است و با کمک وکیل است که حکم عادلانه و صحیح به ارمغان می‌آید.

  القاصی با بیان اینکه در مبانی دینی و شرع مقدس اسلام جایگاه وکیل بسیار ارزشمند است، بیان کرد: وکیل نقش مهمی را در امنیت جامعه ایفا می‌کند و در واقع یکی از عناصر امنیت‌ساز در جامعه وکیل است؛ چراکه وکیل با حضور خود در محکمه و دستگاه قضا دادرسی عادلانه را تضمین می‌نماید و به امر دادرسی مشروعیت می‌بخشد و اعتبار و صحت دادرسی را در ذهن و فکر جامعه ایجاد می‌کند.

  رئیس‌کل دادگستری استان تهران با تاکید بر اینکه وکیل از جمله اشخاص و بازیگرانی است که مهم‌ترین نقش را در امر دادرسی ایفا می‌کند، گفت: اساسا در بسیاری از دعاوی امکان تشکیل دادگاه بدون حضور وکیل از نظر قانونی وجود ندارد و حتی می‌تواند موجب انفصال از خدمت برای مقام قضایی شود و بر همین اساس، نقش وکیل در مشروعیت‌زایی امر دادرسی و ایجاد اعتماد و اطمینان در امر دادرسی بسیار مهم است.

  وی در ادامه ضمن تاکید بر اهمیت توجه به نوع نگاه جامعه به نهاد وکالت و نحوه معرفی آن به جامعه، خاطرنشان کرد: صحبت‌های مختلفی در خصوص قانون تسهیل می‌شود، اما پیش از هر چیز باید از خود پرسید که آیا به دنبال این هستیم که مراجعه به وکیل و استفاده از ظرفیت وکالت محدود شود و یا می‌خواهیم رجوع به وکیل در جامعه به‌عنوان یک فرهنگ نهادینه شود؟

  القاصی، تصریح کرد: بدون شک امروز به لحاظ پیچیدگی در روابط اشخاص، دگرگونی در زندگی انسان و کثرت منازعات باید به دنبال این بود که ظرفیت وکالت در همه روابط اشخاص توسعه پیدا کرده و به جای اینکه این ایراد به توسعه ظرفیت وکالت گرفته شود باید به دنبال این بود که وکالت اجباری در دستگاه قضا نهادینه شود‌.

  رئیس‌کل دادگستری استان تهران «عدم آشنایی جامعه با مسائل حقوقی» را از جمله آسیب‌های موجود در دستگاه قضا و «عدم حضور وکیل در دعاوی» را از جمله علل اطاله دادرسی دانست و اظهار کرد: بدون شک در هر پرونده‌ای که وکیل حضور دارد، رسیدگی در کمترین زمان ممکن انجام می‌شود و رای صادره متقن و از اعتبار حقوقی برخوردار است و در مقابل در هر پرونده‌ای که وکیل حضور ندارد، بعضا فرایند دادرسی دچار اطاله خواهد شد؛ چرا که ریشه بسیاری از مشکلات در فرایند دادرسی عدم آشنایی مردم با موضوعات حقوقی، عدم دسترسی مردم به وکیل و عدم انتخاب وکیل است.

  وی تامین هزینه‌های لازم برای الزامی شدن استفاده از ظرفیت وکالت در جامعه برای اشخاص بی‌بضاعت را از جمله وظایف دولت عنوان کرد و گفت: باید به‌جای محدود کردن ظرفیت وکالت به این سمت حرکت کرد که ظرفیت و امکان استفاده از ظرفیت وکالت برای همه اشخاص و جامعه فراهم شود.

  القاصی با بیان اینکه تصویر ذهنی جامعه از وکلا اشخاصی نخبه، شایسته، متدین، مسلط به علوم حقوقی، حقیقت‌جو و آگاه است، عنوان کرد: متاسفانه اشخاص انگشت‌شمار و محدودی در نهاد وکالت وجود دارند که در این حرفه آن طور که مورد انتظار جامعه و این نهاد عظیم‌الشان است عمل نکرده‌اند؛ در همین راستا تاکید می‌شود اولین شخصی که بیشترین نقش و وظیفه را برای دفاع از شان و شرافت وکلا دارند خود وکلا هستند و نباید اجازه دهند در این قشر فرهیخته اشخاصی پیدا شود که تحت عنوان وکیل به حیثیت، شرافت و این جایگاه آسیب وارد کنند؛ لذا همه شما عزیزان نقش و ماموریت مهمی برای صیانت از نهاد وکالت دارید.

  رئیس کل دادگستری استان تهران با تاکید بر اینکه «سلامت نهاد وکالت» و «سلامت دستگاه قضا» باید همواره از جمله اولویت‌های نهاد وکالت و عدلیه باشد، گفت: نگاه مدیریت دستگاه قضا و در راس آن ریاست محترم قوه قضاییه این است که حضور وکلا در دادگاه‌ها و فرایند دادرسی پررنگ و اثرگذار باشد و در همین راستا از هیچ کمکی دریغ نخواهد شد.

  انتهای پیام/

  امتیاز به نوشته

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *