×
جدیدترین خبرها

دادستان کل کشور: هدف اصلی دستگاه قضایی اجرای عدالت و احقاق حق/ اتقان آراء یک تضمین بر اصل بی طرفی است

 • کد نوشته: 1477
 • ۹ مهر
 • ۰

 • حجت‌الاسلام موحدی کرمانی گفت: اتقان آراء یک تضمین بر اصل بی طرفی است. وجه تمایز یک دستور اداری با یک دستور قضایی در همین اتقان آراء و استدلال ذکر شده در آن می‌باشد. به گزارش دادبان عدالت، دومین نشست هم اندیشی حجت الاسلام و المسلمین موحدی با قضات دادسرای دیوانعالی کشور برگزار شد. در این […]


  دادستان کل کشور: هدف اصلی دستگاه قضایی اجرای عدالت و احقاق حق/ اتقان آراء یک تضمین بر اصل بی طرفی است

  حجت‌الاسلام موحدی کرمانی گفت: اتقان آراء یک تضمین بر اصل بی طرفی است. وجه تمایز یک دستور اداری با یک دستور قضایی در همین اتقان آراء و استدلال ذکر شده در آن می‌باشد.

  به گزارش دادبان عدالت، دومین نشست هم اندیشی حجت الاسلام و المسلمین موحدی با قضات دادسرای دیوانعالی کشور برگزار شد.

  در این نشست که با حضور معاونین و مدیران کل دادستانی کل کشور برگزار شد موضوع اتقان آراء قضایی به صورت تخصصی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

  در این نشست دو ساعته، دادستان کل کشور ضمن تبریک هفته وحدت اتقان آراء را امری بسیار مهم برای دستگاه قضایی دانست و گفت: در خصوص اتقان آراء قضایی یک دستورالعمل از سوی رئیس محترم قوه قضاییه در دی ماه سال ۱۳۹۹ ابلاغ گردیده که خوشبختانه در این رابطه اقدامات خوبی صورت پذیرفته و البته که لازم است قضات محترم در زمان صدور رای به این دستورالعمل توجه ویژه‌ای داشته باشند.

  وی گفت: اتقان آراء یک تضمین بر اصل بی طرفی است. وجه تمایز یک دستور اداری با یک دستور قضایی در همین اتقان آراء و استدلال ذکر شده در آن می‌باشد.

  حجت الاسلام و المسلمین موحدی با بیان اینکه در قانون اساسی صراحتا به موضوع اتقان آراء اشاره شده است گفت: مستدل بودن، موجه بودن، مدلل بودن و ذکر جهات رای از ویژگی‌های اصلی یک رای متقن است.

  دادستان کل کشور اظهار کرد: هدف اصلی دستگاه قضایی اجرای عدالت و احقاق حق است و نباید با یک رای غیر متقن اجرای عدالت دچار خدشه شود.

  وی افزود: همه انسان‌ها روح عدالت خواهی داشته و در ذات خویش اجرای عدالت را امری پسندیده و مطلوب می‌دانند. یقیناً در خصوص پروش این ذات عدالتخواهی در وهله اول قضات هستند که باید این روحیه را رشد و پرورش دهند. بهترین ابزار برای این کار هم صدور آراء قضایی متقن می‌باشد.

  حجت الاسلام و المسلمین موحدی ادامه داد: یک رای قاضی می‌تواند روح عدالت خواهی را در جامعه زنده کرده و رشد دهد و یا با یک رای غیر متقن مانع رشد این روح عدالت جویی و عدالت خواهی شود.

  وی با بیان اینکه در حال حاضر قانونی درباره اتقان آراء قضایی نداریم گفت: در نشست‌های تخصصی می‌توان به صورت جدی درباره این موضوعات به صورت علمی کار کرده و نتایج به دست آمده را در قالب جزوه، کتاب، مقاله و … به بخش‌های مختلف ارائه و پیشنهاد نمود. چراکه شما قضات شریف هستید که در متن دعاوی و پرونده‌ها حضور دارید و لذا تجربه شما یک تجربه بسیار ارزشمند برای دستگاه قضایی می‌باشد.

  دادستان کل کشور در بخش پایانی سخنان خود بر اهمیت بروزسانی و ارتقاء علم و دانش همکاران تاکید کرده و گفت: معتقد هستیم برگزاری نشست‌های علمی همچون جلسه امروز در بهبود عملکرد و وظایف نقش چشم گیری دارد.

  حجت الاسلام و المسلمین موحدی با تاکید بر ضرورت استمرار برگزاری نشست‌های علمی افزود: ما در هر پست و جایگاه و دارای هر میزان تجربه هم که باشیم تا زمانی که علوم خود را بروز نگه نداریم در انجام وظایف و تکالیف خود دچار سختی خواهیم شد گفت: به دنبال این هستیم که در دادستانی کل برگزاری نشست‌های علمی به یک روال و امر دائمی تبدیل شده و معاونین و قضات محترم ضمن کسب جدیدترین علوم در به اشتراک گذاری تجربیات خود مشارکت فعالی داشته باشند.

  گفتنی است در این نشست دادیاران دادسرای دیوانعالی کشور به صورت تخصصی به بررسی موضوع اتقان آراء قضایی پرداخته و جوانب مختلف این مسئله را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

  همچنین به پیشنهاد دادستان کل کشور موضوع نشست بعدی نیز بررسی ابعاد دیگر موضوع اتقان آراء تعیین گردید.
  انتهای پیام/

  5/5 - (1 امتیاز)

  برچسب ها

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *